Notariusz

Słowo notariusz jest znane bardzo dobrze praktycznie każdemu z nas. W końcu jest to termin odnoszący się do jednego z najpopularniejszych rodzajów współczesnych zawodów prawniczych. Warto wiedzieć, że słowo notariusz wywodzi się od dawnego określenia regent czyli jest sformułowane w celu nazewnictwa osoby uprawnionej do realizacji określonych zadań natury prawniczej. Warto wiedzieć, że notariuszem po odbyciu stosownej aplikacji zostaje wprawiony prawnik, który specjalizuje się w przygotowywaniu fachowych aktów notarialnych a także realizacji wielorakich czynności o charakterze notarialnym.
Nie zapominajmy, że po raz pierwszy określenie tu wspomniane zostało użyte za pontyfikatu Juliusza I i wówczas to uznano urząd primicerius notariorum. Do głównych, podstawowych zadań notariusza zalicza się chociażby sporządzenie aktów poświadczenia dziedziczenia, przygotowywanie aktów notarialnych, zdolność odpisu, wyciągu dokumentacji, przygotowywanie poświadczeń, doręczanie określonych oświadczeń i ich formułowanie.
Notariusz zajmuje się także przyrządzaniem protokołów a także weksli, umów wynajmu, sprzedaży, sporządzaniem czeków, przyjmuje nierzadko środki pieniężne na przechowanie, a także papiery wartościowe bądź dokumenty cenne dla klientów. Może przygotowywać odpisy, wyciągi dokumentów, wypisy. Co więcej przygotowuje także oświadczenia i projekty aktów.